Blog > Komentarze do wpisu

Film Zatetic

Na stronie Zatetic Flat Erth znajduje się taki film mający pośrednio dowodzić, że Ziemia jest płaska:

Jest on o tyle ciekawy, że zajmuje się "dowiedzeniem", iż loty bezpośrednie nad południowymi częściami Oceanów odbywają się z międzylądowaniami (czyli de facto nie są bezpośrednie), za pomocą różnego typu tekstów z Internetu odnośnie lądowań na tankowania i przesiadki.

Pierwszy z nich mamy 15 sekund (2 min 42 sek filmu) po planszy z połączeniem bezpośrednim pomiędzy Johannesburgiem i Sao Paulo (ok. 2 min 24 sek filmu). Dziwi jednak, że został zamieszczony, bo dotyczy on zupełnie innego połączenia: Lotu z Nowego Jorku (John F. Kennedy International Airport - w skrócie JFK) do Johannesburga. Jest więc zupełnie nie na temat.

Kolejny, zamieszczony w 2 min 47 sek również jest niezrozumiały, bo ten z kolei dotyczy połączenia Waszyngton - Johannesburg tak w jedną, jak i drugą stronę. Co oznacza, że również nie ma żadnego znaczenia dla połączenia Sao Paulo - Johannesburg, bo dotyczy innej trasy.

2 minuta 50 sekunda to przykład, przykro pisać, ale tego jak nie należy korzystać z internetu. Zajawka tekstu widoczna w Google jest niekompletna i nie można wyciągać na jej podstawie żadnych wniosków, bo są to trzy zdania (z czego dwa niekompletne) całkowicie wyrwane z kontekstu. Wiązanie informacji o przystankach w sąsiadujących miastach na tankowanie z tekstem o locie Johannesburg-Perth nie ma najmniejszych podstaw i jest naciąganiem.

3 minuta 14 sekunda to powtórka tego, co było w 2 min 47 sek: Zamiast cytatu ze strony, mamy jedynie podgląd na zajawkę z Googli, czyli coś, czego nie wolno robić, bo nie ma tu pełnego tekstu i nie wiadomo jakiego lotu i samolotu dotyczy informacja. Wyciąganie wniosku, że dotyczy on bezpośrednich połączeń pomiędzy Johannesburgiem i Perth jest po prostu naciąganiem pod przyjętą tezę.

3 minuta 28 sekunda to kolejny tekst, który nie dotyczy lotów bezpośrednich, a jest komentarzem do sytuacji, która miała miejsce 31 maja 2014 roku, kiedy to linie Qantas odwołały lot bezpośredni z Perth do Johannesburga, a w ich miejsce zaproponowały swoim klientom połączenie przez Dubaj. Mamy więc tutaj wyjątek, a nie regułę.

3 minuta 59 sekunda, to kolejne połączenie Waszyngton-Johannesburg, więc ten komentarz niczego nie wnosi kwestii połączeń nad południowym Atlantykiem i Oceanem Indyjskim. Podobnie zresztą jak plansza z 4 min 6 sek (Nowy Jork - Johannesburg) i 4 min 10 sek (Waszyngton - Johannesburg).

Pozostaje jedynie stwierdzić, ale te komentarze, mają się do lotów nad południowymi oceanami jak pięść do nosa. Co ciekawe, nie autorka nie zamieściła w swoim filmie nawet jednego komentarza czy doniesienia o przerwanym locie, który rzeczywiście według rozkładu odbywa się bez międzylądowania na trasach nad południowym Atlantykiem, Pacyfikiem czy Oceanem Indyjskim.

 Na zakończenie:
Około 2 minuty 36 sekundy mamy planszę, na której są zamieszczone fakty na temat wszystkich lotów z Johannesburga do Sao Paulo. Nie wiadomo dlaczego autorka doszła do wniosku, że połączenie przez Londyn nie ma sensu. Dla podróżnych widać ma, skoro jest to najbardziej popularna wersja lotu... z przesiadką. :)

poniedziałek, 07 marca 2016, yarpenzirgin

Polecane wpisy

 • Nowy regulamin Sejmu według KOD

  Przeglądając na Facebooku społeczność Komitetu Obrony Demokracji (dalej jako "KOD") natrafiłem na bardzo intrygujący tekst odnośnie projektu uchwały dotyczącej

 • Lustro

  To był blog, na którym polemizowałem z tekstami niejakiego Haereticusa. Człowiek ten zniknął z sieci parę lat temu, a blog sobie wisiał, i wisiał, i wisiał... T

 • Pierwsi chrześcijanie

  Krótko i na temt to napiszę, bo nie ma co się rozwlekać. Najnowszy wpis Haereticusa, pt. RYTUAŁ, MISTERIA I BOGACTWA ZDOBIEŃ... , zaś w nim znajdujemy parę "cie

 • Płaska Ziemia

  Prof. Ludwik Antoni Birkenmajer, który badaniu nie tylko życia i dzieł Kopernika, lecz pilnemu i przenikliwemu śledzeniu dróg jego geniuszu poświęcił swe życie,

 • Merytoryczna dyskusja?

  Dostałem właśnie odpowiedź na moje komentarze do filmu Krzywizna Umyslu pana Grzegorza z kanalu Gww15, PLASKA ZIEMIA, JEZUSNONSTOP, w których zaprezentowałem w

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: